Skip to content

WE DELIVER WORLDWIDE

FREE SHIPPING FROM 150 € (Germany)

100% ORIGINAL BOTTLES

WhatsApp chat +49 175 993 6320

Whisky Agents
Whisky Agents
  • New products
  • Decadent Drinks
  • Angebote
  • Samples
  • Rum
  • The entire camp
    • Scotland
      • Highlands
      • Speyside
      • Campbeltown
      • Islands
      • Islay
      • Lowlands
      • Various
      • Secret
    • Worldwide
      • Australien
      • Deutschland
      • England
      • Frankreich
      • Irland
      • Indien
      • Niederlande
      • Skandinavien
      • Taiwan
      • USA
      • Wales
    • Weitere
      • Single Casks
      • Unabhängige Abfüller
      • Raritäten
      • Rum
      • Calvados
      • Cognac & Armagnac
      • Sets
      • Samples
    EXPLORE THE COLLECTIONNew→ EXPLORE THE COLLECTIONSingle Casks→
  • FAQ
EUR
Log in
0 items
Whisky Agents
Whisky Agents
  • New products
  • Decadent Drinks
  • Angebote
  • Samples
  • Rum
  • The entire camp
    • Scotland
      • Highlands
      • Speyside
      • Campbeltown
      • Islands
      • Islay
      • Lowlands
      • Various
      • Secret
    • Worldwide
      • Australien
      • Deutschland
      • England
      • Frankreich
      • Irland
      • Indien
      • Niederlande
      • Skandinavien
      • Taiwan
      • USA
      • Wales
    • Weitere
      • Single Casks
      • Unabhängige Abfüller
      • Raritäten
      • Rum
      • Calvados
      • Cognac & Armagnac
      • Sets
      • Samples
  • FAQ
Log in

Your cart (0items)

Good choice. Your next discovery awaits.

Your cart is empty

Enable cookies to use the shopping cart

Loading...

Subtotal:

€0,00

Loading...

View cart
  • PayPal
  • Klarna
  • Visa
  • Mastercard
  • Maestro
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay

Most searched products:

  • Clynelish 10 Jahre - Equinox & Solstice Autumn Edition 2026

    Clynelish 10 Jahre - Equinox & Solstice Autumn Edition 2026

    Regular price €89,00
    Sale price €89,00 Regular price
    Unit price
    €127,14/per l

    Inhalt: 0,7 L  (€127,14 / L )

  • Glen Elgin 15 Jahre - Decadent Drams 2026

    Glen Elgin 15 Jahre - Decadent Drams 2026

    Regular price €114,00
    Sale price €114,00 Regular price
    Unit price
    €162,86/per l

    Inhalt: 0,7 L  (€162,86 / L )

  • Sideburn 33 Jahre 1992/2026 - Decadent Drams

    Sideburn 33 Jahre 1992/2026 - Decadent Drams

    Regular price €319,00
    Sale price €319,00 Regular price
    Unit price
    €455,71/per l

    Inhalt: 0,7 L  (€455,71 / L )

  • Old Raasay 8 Jahre - Decadent Drinks 2026

    Old Raasay 8 Jahre - Decadent Drinks 2026

    Regular price €129,00
    Sale price €129,00 Regular price
    Unit price
    €184,29/per l

    Inhalt: 0,7 L  (€184,29 / L )

  • Old Skye 14 Jahre - Decadent Drinks 2026

    Old Skye 14 Jahre - Decadent Drinks 2026

    Regular price €379,00
    Sale price €379,00 Regular price
    Unit price
    €541,43/per l

    Inhalt: 0,7 L  (€541,43 / L )

Whisky Agents · Anniversary edition 2026

Five years.Now in your glass.

Our first own bottlings. Five special whiskies. And a heartfelt thank you to everyone who has been part of the journey.

Explore the bottlings ↗Try a sample first ↓
5
2021—2026
Our first own bottlingsLimited editionsAlso available as 4 cl samples

Our anniversary bottlings

Four good reasons to celebrate with us.

From Tullibardine to Craigellachie: find the bottling for your special occasion. Or get to know it with a sample first.

Prices reflect your selected delivery country. Shipping is calculated at checkout. Shipping information

Small bottle. Big discovery.

Your first taste of our anniversary.

Not ready to choose a full bottle? Our anniversary bottlings are also available individually as 4 cl samples. Put together your own tasting selection.

4cl
5%Birthday discount in October

Our birthday. Your extra.

Celebrate with us. Save with us.

In October 2026, enjoy a 5% birthday discount on all bottles in the shop. Applied automatically in your cart, no code needed.

Explore the shop ↗

2021 — 2026

Here’s to the next great discoveries.

Five years of Whisky Agents would not be the same without you. This edition is our way of saying thank you. We’re glad you’re here.

WHISKY AGENTS

Discover with confidence.

100% original bottlings

Directly from certified importers, independent bottlers and distilleries – guaranteed authentic and unopened.

Fast & secure shipping

Shatter-proof packaging, shipping with tracking – free shipping for orders over 150 € (DE).

Expertise & Passion

A curated selection of whisky lovers – with a focus on quality, rarity, and character.

Secure Checkout

Payments via SSL encryption and verified providers such as PayPal, credit card & instant bank transfer.

Countries

  • Scotland
  • Irland
  • Deutschland
  • USA
  • Japan
  • Taiwan
  • Indien
  • Skandinavien

Popular categories

  • news
  • Angebote
  • Samples
  • Rarities
  • Unabhängige Abfüller
  • Single Casks
  • Rum
  • Cognac & Armagnac

information

  • FAQ
  • contact
  • Your account
  • Shipment
  • Newsletter

Über Whisky Agents

Whisky Agents ist dein Shop für handverlesene Whiskys aus aller Welt – von unabhängigen Abfüllern, zertifizierten Importeuren und ausgewählten Destillerien.

Unsere Agents spüren besondere Abfüllungen auf, prüfen jede Selektion und wählen nur Whiskys, die sie selbst empfehlen würden.

Wir stehen für Authentizität, transparente Herkunft und sichere Lieferung – damit jede Flasche so bei dir ankommt, wie sie das Fass verlassen hat.

© 2026, Whisky Agents. Powered by Shopify · Shop von NextPercent

  • imprint
  • Data protection
  • Revocation
  • Vertrag widerrufen
  • Shipping costs and types
  • Terms and Conditions
Payment methods
  • PayPal
  • Klarna
  • Visa
  • Mastercard
  • Maestro
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Choosing a selection results in a full page refresh.